turnirs

Latvijas e-sporta panākumi 2023. gadā

Latvijas e-sporta panākumi

  1. gads ir iesācies izcilus veiksmīgi Latvijas e-sportistiem, kuri šajos pirmajos mēnešos jau ir paspējuši izcīnīt virkni ļoti nozīmīgu panākumu dažādās e-sporta disciplīnās. Lai arī salīdzinoši nelielā Latvija globālajā arēnā tradicionāli tiek uztverta kā “mazā valstiņa”, mūsu spēlētāji un komandas ar saviem sasniegumiem šogad ir spējuši mainīt šo priekšstatu un pierādīt, ka var veiksmīgi konkurēt ar pašiem vadošajiem pretendentiem no lielvalstīm. Vairāki triumfi latviešiem ļauj lepoties ar to, ka esam ierindojami to valstu vidū, kas pašlaik uzskatāmas par absolūtajām e-sporta lielvalstīm un līderēm.

Uzvara prestižajā Dota 2 turnīrā

Iespaidīgākais panākums Latvijas e-sportā šogad ir nelielās, bet ambiciozās vietējās komandas Rīgas “Reaķtīvie renegāti” pārliecinošā uzvara maija mēnesī Stokholmā notikušajā prestižajā ESL One Major turnīrā populārajā Dota 2 disciplīnā. Finālā Rīgas komanda ar rezultātu 3-2 sagrāva titulēto Krievijas grandu Virtus Pro, tādējādi kļūstot par turnīra čempioniem un iegūstot iespaidīgu balvu 135 000 ASV dolāru apmērā. Šis panākums ir īpaši nozīmīgs, ņemot vērā, ka lielākā daļa ekspertu mūsējos neuzskatīja par favorītiem pret rūdīto Virtus Pro komandu. Jāatzīmē, ka Rīgas komandas kodolu veido divi ļoti pieredzējuši un titulēti latviešu spēlētāji – Ronalds “Rdn” Umbraško un Jānis “Yamich” Lāčplēsis, kuri bija atslēgas figūras ceļā uz šo vēsturiski nozīmīgo panākumu.

Latviešu komandu panākumi Counter-Strike: Global Offensive

Tāpat arī pasaulē populārajā first-person shooter žanra datorspēlē Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) Latvijas komandas jau ilgstoši demonstrē ļoti stabili augstu sniegumu un konkurētspēju vadošajā līmenī. Piemēram, komanda “Nemiga” šogad ir vairākkārt sasniedzusi izslēgšanas spēles dažādos ESL Pro League turnīros, kas ir viens no visprestižākajiem CS:GO turnīriem, pulcējot absolūti labākās pasaules komandas. Savukārt komanda “MOUZ NXT”, kuras sastāvā ir vairāki ļoti talantīgi latviešu snaiperi, pagājušajā gadā sasniedza pat ESL Challenger finālu, tādējādi apstiprinot savu vietu starp CS:GO eliti. Abas šīs komandas regulāri spēj vairot Latvijas slavu šajā spēcīgajā konkurencē.

Individuālie sasniegumi pasaules mērogā

Nevar nepieminēt arī individuālos sasniegumus – Ronalds “Rubiiiik” Rubenis ierindojās godpilnajā 3.vietā pasaulē ražotāja Logitech rīkotajās starptautiskajās simrača sacensībās. Tāpat Rainers “Ra1n” Rožkovs jau ilgstoši sevi pierāda kā viens no retajiem Eiropas FIFA profesionāļiem, regulāri iekļūstot starp labākajiem spēlētājiem dažādos Pasaules kausa posmos.

Latvijas strīmeru popularitātes pieaugums

Protams, jāpiemin arī mūsu strauji augošās popularitātes strīmeri, kuriem izdevies sasniegt starptautisku auditoriju. Tādi vidēji jauni puiši kā Emīls “Ibo” Rozītis, Edgars “Edgars” Otto un citi latviešu strīmeri ne tikai populāri stāsta par e-sportu, bet arī paši parāda augsta līmeņa sniegumu dažādās spēlēs. Viņu tiešraides bieži vien pulcē desmitiem tūkstošu skatītāju no visas pasaules. Piemēram, E.Otto nesen kļuva par pirmo latvieti, kurš sasniedzis 200 000 sekotāju robežu Twitch platformā.

Citi nozīmīgi notikumi Latvijas e-sportā

Jāatzīmē arī tādi nozīmīgi notikumi kā veiksmīgā Latvijas SimRallija čempionāta izveide, kas pulcē motoru cienītājus. Tāpat daudzsološi darbojas jaunizveidotās Latvijas e-sporta organizācijas “Nākotnes zvaigznes” un “Templieši”, kuras atbalsta jaunos talantus. Un protams, pirmo reizi Rīgā norisinājās prestižs Counter-Strike turnīrs “Elisa Masters” ar pasaules vadošo komandu līdzdalību – vēl viens solis ceļā uz to, lai Latvija tiktu uztverta kā nopietns spēks šajā e-sporta nišā.

Noslēgums

Kopumā redzam, ka Latvijas e-sportistu un organizatoru kopiena arvien attīstās un nostiprinās gan kvantitatīvi, gan kvalitatīvi. Šogad sasniegtie veiksmīgie rezultāti ļauj cerēt, ka nākotnē varam tikt uzskatīti par vienu no vadošajām valstīm e-sportā visā Ziemeļeiropā. Mums ir daudz talantu, tikai jāturpina viņus atbalstīt!